hlavní strana   verze pro tisk   kontakt

Chortvatsko

vPrůvodce chorvatskem

Mapa Chorvatska

Ostatní destinace


Gastronomie

Kromě standardní evropské kuchyně nabízí Chorvatsko svá nejoblíbenější domácí jídla a speciality: ze studené kuchyně věhlasný dalmatský nebo istrijský pršut, ovčí sýr z Pagu nebo Liky, slavonský kulen, výborné samoborské nebo zagorské klobásy češnjovke, tvaroh se zakysanou smetanou… Nabídku hlavních jídel výrazně ovlivňuje místní podnebí. V Dalmácii, přímoří, na ostrovech a v Istrii se připravují nejvíce ryby a plody moře a z masa je nejoblíbenější pašticada nebo vařené jehněčí. Ve vnitrozemské částí Chorvatska je naopak velmi široký výběr masitých pokrmů. Pravou pochoutkou jsou krůta s mlinci, pečené jehněčí, pečené sele, vařené či zapékané štrukle. Nejchutnější sladkosti jsou ořechové a makové štrúdly, tvarohové či ovocné záviny.

Pěstování vinné révy a výroba kvalitních a ušlechtilých vín mají v Chorvatsku staletou tradici, a to jak ve vnitrozemí, tak i v přímoří a Dalmácii. Na jadranském pobřeží a na ostrovech se pěstují především proslulá červená vína Teran, Merlot, Cabernet, Opolo, Plavac, Dingač, Postup a z bílých vín Malvazija, Pošip, Pinot, Žlahtina, Muškát... Ve vnitrozemí pak Ryzlink, Graševina, Burgundské, Tramín...
Z destilátů jsou nejoblíbenější rakija (pálenka), slivovice, travarica či lozovača a z dezertních nápojů Prošek a Maraschino.

Stravovací obyčeje Chorvatů
V různých oblastech Chorvatska naleznete velmi rozličná tradiční jídla.
V chorvatské středomořské kuchyni v Dalmácii jsou zastoupeny hlavně mořské ryby všech druhů a dary moře – krevety, krabi, calamáry... Používá se hodně olivový olej, k tomu třeba dalmatská zelenina, různé bylinky a rostliny. Jídlo je nejčastěji vařené či grilované.
Ve vnitrozemí (Slavonie) se naopak jídlo nejčastěji připravuje pečením v troubě, a to vepřového nebo hovězího masa a také zvěřiny. Z ryb se nejčastěji jedí pstruzi a kapři. K tomu se podávají brambory a jiná zelenina, podobně jako v Čechách.
V kuchyni ze Zagorje najdeme nejčastěji těstoviny se sýrem (známé zagorské štrukle) a jiné těstoviny a drůbeží nebo skopové maso připravené dušením nebo smažením, hodně zeleniny a salátů.
V Chorvatsku se ještě pořád používá spousta receptů z různých částí bývalé Jugoslávie, zastoupená je hodně bosenská, makedonská nebo srbská kuchyně, recepty s politikou nemají nic společného.
Pokud jde o zákusky, dorty, drobné pečivo a různé dezerty, v Chorvatsku se podávají téměř každý den. Průměrný Chorvat ještě není zvyklý na nové trendy tzv. zdravé výživy bez cukru a tuku jako průměrný Čech.
V Chorvatsku lidé rádi sedí u prostřeného stolu a u jídla se baví. Hodují a popíjejí s chutí. Jsou otevření a vítají také jiné způsoby připravování pokrmů a exotických lahůdek, jako jsou např. italská, mexická, indická nebo čínská kuchyně.

  
 

Související články

 

Odkazy

Gastronaut zobrazit
Coolinarika zobrazit
Foodlife.cz zobrazit