hlavní strana   verze pro tisk   kontakt

Chortvatsko

vPrůvodce chorvatskem

Mapa Chorvatska

Ostatní destinace


Jaderské moře

Jaderské mořeJadran neboli Adria byl pojmenován podle stejnojmenného přístavu, který se dnes nachází v Itálii asi 38 km od pobřeží, což je důsledek působení geologických sil: severní pobřeží se stále zvedá a jižní klesá.Jaderské moře se nachází mezi Balkánským a Apeninským poloostrovem. Chorvatsku patří východní pobřeží od Prevlaky na jihu po mys Savudrija na západě. Všech (i těch nejmenších) ostrovů včetně souostroví Palagruža je celkem dokonce 1 700. Tím je toto pobřeží jedinečné v celé Evropě.

Jadran eko-destinace
Kvalita Jaderského moře je velmi dobře zachována. Výsledky získávané stálým sledováním kvality mořské vody na více než 800 plážích jsou stále posuzovány podle nejpřísnějších kritérií. Jediné ohrožené akvatorium je v blízkosti velkých přístavních měst, ale ta jsou již zařazena do projektů sanace.

V Chorvatsku existuje celá řada projektů, jejichž cílem je zachování přírodního a kulturního dědictví. Jedním z nich je tzv. Projekt Modrého praporu a od roku 2001 také Projekt Zeleného klíče, v jejichž rámci se usiluje o zachování čisté přírody a průzračného moře.

Dalším takovým projektem je Eko osada Zelená Laguna v Poreči. V rámci osady jsou olivovníky, ovocné sady, konírny a turisté zde mohou vidět a také se zúčastnit různých aktivit, jako jsou např. sklízení oliv, ovocných sadů a další.